כלי בינה מלאכותית למחקר וחיפוש מידע

book background
x

כלי בינה מלאכותית למחקר וחיפוש מידע

כלי חיפוש מבוססי רשתות ציטוטים

כלים המבוססים על ניתוח רשתות הציטוטים והרפרנסים של מאמר/מאמרי גרעין לקבלת המלצות למאמרים דומים.

עדכון אחרון: 18.2.24

הכלי Research Rabbit מאפשר איתור מאמרים בנושא מסויים לפי מאמר או מאמרי בסיס שהמשתמשים שומרים בו כאוסף. את מאמרי הבסיס (כמות מומלצת להתחלת עבודה: 5-10 מאמרים) ניתן להעלות ממאמרים שהוכנו מראש, או לחפש דרך הכלי עצמו. ניתן לקבל גם תצוגה ויזואלית של קשרים בין מאמרים ובין חוקרים. להתחלת עבודה יש לפתוח חשבון אישי. 

מקורות מידע עיקריים: Semantic Scholar, PubMed ומקורות נוספים.

מאפיינים מיוחדים: סינכרון עם התוכנה לניהול ציטוטים ZOTERO, קבלת התראות בדוא”ל על המלצות חדשות למאמרים באוסף, אפשרות לשיתוף של האוספים, הוספת פתקיות למאמרים, הצגת מידע רלוונטי על פטנטים ומידע נוסף מהרשת. אפשרות להורדת או העלאת קבצים המתאימים לתוכנה לניהול ציטוטים.

עלות שימוש: חינם

קישור לכלי: https://www.researchrabbit.ai/

הכלי Connected Papers מאפשר איתור מאמרים בנושא מסויים לפי מאמר או שני מאמרי בסיס. ניתן לבצע שני חיפושים ללא הרשמה, כדי להמשיך יש לפתוח חשבון אישי. 

מקור המידע: Semantic Scholar.

מאפיינים מיוחדים: כלי שיוצריו ישראלים, חשבון אישי מציג היסטוריית חיפושים, ניתן להוריד קובץ לתוכנה לניהול ציטוטים.

עלות שימוש: 5 חיפושים לחודש בחינם לחשבון, תשלום מוזל לאקדמאים.

קישור לכלי: https://www.connectedpapers.com/

הכלי Inciteful מאפשר איתור מאמרים בנושא מסויים לפי מאמר או  מאמרי בסיס (מומלץ להתחיל עם לפחות 5 מאמרי בסיס).אין צורך בהרשמה. נוצר על ידי Michael weishuhn, מתכנת מחשבים, כעזרה לאשתו בפרויקט אקדמי.

מקורות מידע עיקריים: Semantic Scholar, Open Alex

מאפיינים מיוחדים:ניתן להעלות ולהוריד קובץ לתוכנה לניהול ציטוטים, תוסף בסיסי להעלאת מאמרים מתוכנת זוטרו לכלי, אפשרות למציאת קשרים בין שני מאמרים מדיסיפלינות שונות.

עלות שימוש:חינם

קישור לכלי: https://inciteful.xyz/

הכלי Litmaps מאפשר איתור מאמרים בנושא מסויים לפי מאמר או  מאמרי בסיס, וכן יצירת מפה ויזואלית של התוצאות.

מקורות מידע עיקריים: Semantic Scholar, Open Alex

מאפיינים מיוחדים:ניתן להעלות ולהוריד קובץ לתוכנה לניהול ציטוטים, כולל גם אלגוריתם לחיפוש סמנטי (לפי תוכן) ולפי קשרים בין מחברים. אפשרות לקבלת עדכונים למייל ולעבודה בקבוצה (בתשלום בלבד). נתמך על ידי התוסף לדפדפן של זוטרו.

עלות שימוש:שימוש חלקי ללא תשלום(Freemium), מאפשר חיפוש לפי עד 20 מאמרי בסיס בחינם.

קישור לכלי: https://www.litmaps.com/

הכלי Scite החל את דרכו ככלי שמאפיין את הסנטימנט של ציטוטים במאמרים כניטרלי/תומך/מתנגד למאמר המצוטט. בהמשך הוא התפתח לכלי המאפשר גם סקירת ספרות וצ’אטבוט המסייע בכתיבת טקסטים.

מקורות מידע עיקריים: לא מבוסס על מאגר מידע מסויים, אלא על מאמרים שיש לחברה גישה לטקסט המלא שלהם לכריית המידע.

מאפיינים מיוחדים: לכלי תוסף לדפדפן שניתן להתקין בחינם ולקבל מידע מכל מקום ברשת עם מספר הציטוטים של מאמר, הסנטימנט שלהם וכן האם המאמר הוסר מהספרות (Retraction). כמו כן לכלי תוסף לזוטרו, וכלי לבדיקת איכות הרפרנסים במאמר.

עלות שימוש:בתשלום

קישור לכלי: https://scite.ai/

הכלי PubTrends של חברת JetBrains מאפשר איתור מאמרים בנושא מסויים לפי מאמר בסיס או לפי תוצאות חיפוש במאגרי המידע PubMed, Semantic Scholar (עד 1000 תוצאות). משלב טכנולוגיה של רשתות ציטוטים וגם ניתוח טקסט.

מקורות מידע עיקריים: Semantic Scholar, PubMed

מאפיינים מיוחדים:ניתן לבחור באיזה מאגר מידע יתבצע החיפוש (PubMed, Semantic Scholar), מציג המלצות למאמרים דומים, קודמים או חדשים וכן רשימת נושאים, מחברים, כתבי עת וויזואליזציה של התוצאות. נוטה להיות איטי במקצת.

עלות שימוש:בחינם

קישור לכלי:

 https://pubtrends.net/

הכלי Pure Suggest מאפשר איתור מאמרים בנושא מסויים לפי מאמר/מאמרי בסיס מתוצאות חיפוש במאגרי המידע הנתמכים. 

מקורות מידע עיקריים:

OpenCitations,CrossRef

מאפיינים מיוחדים:מציג  ויזואליזציה לפי קבוצות או סדר זמנים, ניתן להוריד קובץ של התוצאות לתוכנה לניהול ציטוטים.

עלות שימוש:בחינם

קישור לכלי: https://fabian-beck.github.io/pure-suggest/

תוספים לדפדפן

תוספים לדפדפן המסייעים בהיבטים שונים של חיפוש, קריאה והערכה של מידע.

עדכון אחרון: 18.2.24

התוסף של Perplexity מאפשר להתחיל עבודה עם הכלי מכל מקום שנמצאים בו ברשת. ניתן לבחור לעבוד על דף מסוים או על דומיין מסוים. פירוט נוסף על הכלי ראו לעיל בפרק על כלי בינה מלאכותית מבוססי ניתוח טקסט.

להתקנת התוסף בדפדפן כרום

התוסף של Scispace מאפשר לקבל את הסיוע של הכלי בכל מקום ברשת. ניתן לקבל באמצעותו הסבר על תוכן של מאמר, סיכום של מאמר או חלקים ממנו או לבצע חיפוש. למידע נוסף על הכלי ראו לעיל בחלק של כלי בינה מלאכותית מבוססי ניתוח טקסט.

להתקנת התוסף בדפדפן כרום

התוסף של Scite מאפשר לקבל בכל מקום ברשת מידע על הציטוטים של מאמר – מספר כולל, כמה מהם תומכים/מתנגדים/נייטרליים למאמר, וגם האם המאמר הוסר מהספרות. השימוש בתוסף ללא עלות. עבודה מעבר לכך עם הכלי Scite היא בתשלום.

להתקנת התוסף בדפדפן כרום

הצ'אט-בוטים הגדולים

צ’אט-בוטים, ובראשם ChatGPT של חברת Open AI, המסוגלים לבצע משימות רבות באמצעות הוראות בשפה פשוטה. תכונות ויכולות (ושמות!) הצ’אט-בוטים משתנות ומתפתחות במהירות, ויכולות לסייע במחקר בדרכים רבות, כגון עזרה בחיפוש מידע, כתיבה ועריכה של טקסט, יצירת וקריאת תמונות ותרשימים, יצירת קוד, ניתוח נתונים, יצירת ועריכת וידאו ועוד. חלק מהתכונות והמודלים של הצ’אט-בוטים הם לשימוש חינמי, וחלקם דורש תשלום. הדרך הטובה ביותר לעבוד עם הצ’אט- בוטים היא קודם כל להתנסות באופן אישי במשימות הייחודיות לכל אחד. להלן קישורים למספר צ’אט-בוטים מובילים.

עדכון אחרון: 20.2.24

הצ’אט-בוט של חברת Open AI, ששוחרר לראשונה לציבור בחודש נובמבר 2022, והחל את סערת הבינה המלאכותית היוצרת ברחבי העולם. קיים כמודל 3.5 החינמי, ומודל 4 בתשלום. המודל בתשלום הוא בעל יכולות משופרות ואפשרות לשימוש בתוספים ייעודיים למשימות שונות כמו חיפוש מידע או ניתוח נתונים.

קישור ל – ChatGPT

צ’אט-בוט של חברת Microsoft, שנקרא לפני כן בינג-צ’אט. מאפשר שימוש חינמי במודל GPT4, וכן יצירת וקריאת תמונות עם Dall-E 3. מומלץ לעבודה עם דפדפן Edge. ניתן למצוא אותו גם מובנה בגרסאות האחרונות של ווינדוס 11. קיים גם מודל בתשלום Copilot -pro המשולב בתוך תוכנות אופיס השונות.

קישור ל – Copilot

צ’אט-בוט של חברת Anthropic, בעל גרסה חינמית וגרסה בתשלום. מאפשר העלאת קבצים, ומתאפיין ביכולת ניתוח של מסמכים ארוכים ותוצרים איכותיים בשפה העברית.

קישור ל – Claude

הצ’אט-בוט של חברת גוגל, ששינה לאחרונה את שמו  מבארד לג’ימיני. קיים במודל חינמי ומודל בתשלום, בעל יכולות טובות בעברית ויכולת יצירת תמונות גם בגרסה החינמית. בחשבון החינמי באנגלית ניתן גם לקבל סיוע מהצ’אט בהתייחס לשרותים אחרים של גוגל כגון ג’מייל, יוטיוב או גוגל דרייב. 

קישור ל – Gemini

כלי חיפוש מבוססי ניתוח טקסט

כלים המבוססים על ניתוח כמויות גדולות של טקסט לקבלת טקסטים דומים ו/או מענה של שאלות.

עדכון אחרון: 18.2.24

כלי המאפשר מספר שימושים, כולל חיפוש מאמרים, חילוץ מידע מתוכם בטבלה, מענה על שאלות לגבי המאמרים, ניסוח מחדש. בנוסף ניתן לשמור מאמרים בספרייה אישית. ניתן לחלץ מידע מתוצאות החיפוש וגם מקובצי PDF המועלים לספרייה האישית באתר.

מקור המידע: מעל 270 מליון מאמרים, לא ידוע מה מקורם המדוייק. עדכון אחרון בעיכוב של מספר חודשים – נכון להיום (פברואר 24) עדכון אחרון באוקטובר 2023.

מאפיינים מיוחדים: תוסף מומלץ לדפדפן. ניתן להעלות מאמרים מזוטרו לספרייה באתר.

עלות שימוש: שימוש בסיסי בחינם (5 חיפושי מידע, 10 שאלות לגבי מאמרים ועשרה ניסוחים מחדש ליום), או חשבון בתשלום ללא הגבלה. הורדה של קבצים רק בתשלום.

קישור לכלי: https://typeset.io/

Keenious פועל על ניתוח טקסט של מאמר המועלה לכלי באמצעות קובץ PDF, הדבקת טקסט או קישור.

מקור המידע: OpenAlex

מאפיינים מיוחדים: תוספים לוורד וגוגל דוקס, שומר פרטיות

עלות שימוש: חשבון חינמי בסיסי המאפשר צפיה מוגבלת בתוצאות וניתוח טקסט של עד 1000 מלים.

קישור לכלי: https://keenious.com/?landing

OpenEvidence הוא כלי לניתוח טקסט עם דגש על מידע רפואי. בתיבת החיפוש כותבים את שאלת המחקר הרצויה, הכלי מציע עריכות שלה לפי הצורך, ומייצר סיכום של התשובה עם רפרנסים. ניתן לשאול גם שאלות המשך על פי הצעת הכלי או לפי בחירה.

מקור המידע: מאמרים מכתבי עת בעלי דירוג גבוה המאונדקסים ב – PubMed, והנחיות קליניות אמריקאיות.

מאפיינים מיוחדים: מתבסס על מידע באיכות גבוהה, נעשים מאמצים על ידי החברה להשיג גישה לניתוח הטקסט המלא של המאמרים לשיפור התוצאות. ניתן לשתף את התוצאות באמצעות קישור.

עלות שימוש: שימוש מוגבל בחינם, שימוש חופשי לאנשי מקצועות הבריאות, יש לפנות לקבלת גישה מלאה לצוות האתר. למי שנרשם עם כתובת דוא”ל של רמב”ם או טכניון אמור להיות אישור אוטומטי של שימוש חופשי.

קישור לכלי:

https://www.openevidence.com/

Perplexity הוא כלי לקבלת מידע ומענה על שאלות, המציין בתוך הטקסט את מהקורות בהם השתמש.

מקור המידע: מידע מרשת האינטרנט, עם אפשרות למקד למידע אקדמי, מידע מסרטונים (YouTube) ומקורות נוספים, או אפשרות להתמקד בכתיבה ללא חיפוש מקורות.

מאפיינים מיוחדים: אפשרות להעלות קבצים מסוגים שונים כולל תמונות, אפשרות לשמור מידע בספריה אישית, אפשרות לפתוח אוספים בספרייה האישית עם פרומפטים מותאמים אישית. אפשרות להגדיר פרופיל אישי. תוסף לדפדפן המאפשר חיפוש/סיכום של כל דף אינטרנט או אתר (דומיין) שבו נמצאים. המידע האישי לא גלוי אם לא משתפים אותו.

עלות שימוש: גישה בחינם למודל GPT 3.5, גישה ל – CoPilot (GPT 4) לחמש שאלות כל 4 שעות, אפשרות להעלאת 3 קבצים ביום. גישה ללא הגבלה כולל למודל המתקדם של Claude למנויים בתשלום.

קישור לכלי:

https://www.perplexity.ai/

Consensus הוא מנוע חיפוש המשתמש בטכנולוגיה של מודלי שפה כדי לחלץ מידע ממאמרים. החיפוש הוא באמצעות כתיבת שאלה בתיבת החיפוש. לאחרונה הוסף לכלי גם קופיילוט המאפשר בקשת סיכום מידע, יצירת ראשי פרקים ועוד. 

מקור המידע: 

 Semantic Scholar 

מאפיינים מיוחדים: מציג לצד כותרת המאמר את התשובה מתוך המאמר לשאלה שנשאלה. ניתן להוריד קובץ CSV של התוצאות. פילטרים ייחודיים לפי איכות הראיות, גודל המדגם, דירוג SJR ותחום המחקר.

עלות שימוש: בחשבון חינמי ניתן לעשות חיפושים ללא הגבלה, להשתמש בפילטרים ולראות את האינדיקטורים לאיכות המאמרים. כמו כן מקבלים כל חודש 20 קרדיטים לשימוש ביכולות המתקדמות של הכלי: סיכומי מאמרים, סיכומי נושאים ושמירת מאמרים במועדפים. לציין שחשבון פרימיום עולה פחות ביחס לכלים מקבילים, ויש הנחה לסטודנטים.

קישור לכלי:

https://consensus.app/search/

Elicit הוא מנוע חיפוש המשתמש בטכנולוגיה של מודלי שפה כדי לחלץ מידע ממאמרים. החיפוש הוא באמצעות כתיבת שאלה בתיבת החיפוש.

מקור המידע: 

 Semantic Scholar 

מאפיינים מיוחדים: מציג מידע על מספר מאמרים בטבלה. ניתן לבחור איזה מידע יוצג בטורים. כמו כן ניתן להעלות קבצי PDF לניתוח, וכן לקבל רשימת קונספטים בנושא מסויים. ניתן להוריד קובץ CSV או BIBTEX של התוצאות. מסתנכרן עם זוטרו.

עלות שימוש: כלי בתשלום. לחשבון חדש ניתנים קרדיטים חינמיים להתנסות שאינם מתחדשים.

קישור לכלי:

https://elicit.com/?workflow=table-of-papers

Spike clinical queries הוא כלי למיצוי אטיולוגיות או טיפולים לתסמינים או מחלות. פותח על ידי השלוחה הישראלית של מכון אלן לבינה מלאכותית בשיתוף מרכז רפואי רמבם והפקולטה להנדסה ביורפואית בטכניון.

מקור המידע: 

PubMed

מאפיינים מיוחדים: לכל אטיולוגיה או טיפול שמופיעים ברשימה ניתן לראות את המקורות עליהם המידע מבוסס, עם סימון של המשפט הרלוונטי.

עלות שימוש: בחינם

קישור לכלי:

https://clinical-queries.apps.allenai.org/#welcome

Semantic Scholar הוא מאגר מידע רב תחומי שהחיפוש בו מבוסס על ניתוח סמנטי של הטקסטים של המאמרים המכוסים על ידו. נוצר על ידי מכון אלן לבינה מלאכותית.

מקור המידע: 

מעל 200 מליון מאמרים בכל תחומי המדע, כולל גם את PubMed

מאפיינים מיוחדים: מציג מידע על הציטוטים של המאמרים, לכל מאמר יש משפט מסכם (TLDR), ניתן לקרוא מידע לפי נושאים, ניתן לפתוח חשבון אישי ולקבל המלצות מותאמות למאמרים לפי המאמרים שנשמרו שם. משמש מקור מידע לכלים רבים אחרים.

עלות שימוש: בחינם

קישור לכלי:

https://www.semanticscholar.org/

MeSH on Demand הוא כלי לניתוח טקסט עד 10,000 תוים. תוצאות הניתוח מציגות רשימת מונחי MeSH מוצעים לחיפוש בנושא של הטקסט, 10 מאמרים דומים לטקסט שהוכנס, וכן ניתן לבצע חיפוש במאגר PubMed על סמך המונחים המוצעים לפי בחירה.

מקור המידע: 

PubMed

מאפיינים מיוחדים: החיפוש המתבצע באמצעות המונחים המוצעים על ידי הכלי יוצר שרשרת חיפוש יותר מתוחכמת מחיפוש רגיל ב – PubMed.

עלות שימוש: בחינם

קישור לכלי:

MeSH on Demand

Jstor Analizer הוא כלי לניתוח טקסט המוכנס אליו בהדבקה, העלאת קובץ או קישור. תוצאות החיפוש מציגות מאמרים וספרים בנושא של הטקסט, לצד רשימת המונחים שמוצו מהטקסט ושימשו לחיפוש. ניתן להוסיף או להוריד מונחים.

מקור המידע: 

מאגרי המידע של JSTOR

מאפיינים מיוחדים: ניתן לבחור מה תהיה המידה שכל מונח ישפיע על תוצאות החיפוש.

עלות שימוש: בחינם. בנוסף המאגר מאפשר לקרוא 100 מאמרים בחודש בחינם למי שנרשם לחשבון אישי (חינמי גם כן) באתר.

קישור לכלי:

https://www.jstor.org/analyze/

כלי שפותח בהולנד, וניתן לחפש בו בצורת צ’אט או בחיפוש לפי שדות של PICO. בחיפוש באמצעות הצ’אט מתקבל מידע מסוכם עם רפרנסים כמענה לשאלה, עם אפשרות לשאלת המשך. 

מקור המידע: 

PubMed או הנחיות של NICE.

מאפיינים מיוחדים: ניתן לסנן את תוצאות החיפוש לפי Impct Factor או גודל המדגם, ולמקד למאמרים בנושא עלות-תועלת. ניתן להוריד קובץ CSV של המאמרים הנבחרים.

עלות שימוש: בחינם, צפי לתוספת חשבון פרמיום בתשלום במהלך 2024.

קישור לכלי:

https://evidencehunt.com/

כלי של NLM המאפשר לנסח את שאילתת החיפוש בצורת משפט ולחפש משפטים דומים במאמרים. החיפוש לפי מילות המפתח במשפט וכן חיפוש סמנטי. מציג משפטים עם דמיון של לפחות 60%.

מקור המידע: 

PubMed ומאמרים בטקסט מלא מ – PubMed Central.

מאפיינים מיוחדים: ניתן לסנן את תוצאות החיפוש לפי החלק במאמר בו נכתב המשפט. 

עלות שימוש: בחינם

קישור לכלי:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/research/litsense/

כלים לסיוע בקריאת מאמרים

כלם המסייעים בקריאה וסיכום של מאמרים.

עדכון אחרון: 18.2.24

הכלי Scispace מאפשר לחפש, לקבל הסבר ולחלץ מידע ממאמר או מאמרים. ניתן להסתייע בו לגבי מאמרים שנמצאו בחיפוש ברשת דרך הכלי, או להעלות קובצ/י PDF. ניתן גם להשתמש בו מכל מקום ברשת באמצעות התקנת התוסף שלו לדפדפן.

הכלי מאפשר שימוש מוגבל בחינם.

קישור: https://typeset.io/

כלי המאפשר להעלות אליו קובצי PDF, לקבל הסבר על תוכנם ולשאול שאלות המשך. שימושים אלה ללא עלות וללא הגבלה. 

חשבון בתשלום מאפשר גם לקבל סיכומים ולשמור את כל ההסברים.

יש להרשם לכלי להתחלת עבודה

קישור: https://www.explainpaper.com/dashboard