​​​​​​​​​​​​​​​​​​סקר ספרות - איך הספריה יכולה לעזור

ספריות הטכניון מציעות לקהילת הטכניון גישה למגוון מקורות מידע שיכולים לעזור בעת ביצוע סקר ספרות, כגון: ספרים וספרים אלקטרוניים, מאמרים, כנסים, תיזות, פטנטים, מידע טכני, סקרי שוק ועוד. להלן מספר עצות שימושיות שיכולות לעזור בחיפוש אחר חומרים עבור סקר הספרות, הערכת איכות החומר המתקבל, אירגונו  וציטותו.

​​​הגדרת ​המינוח המקובל בתחום המבוקש

​​לרבים ממונחי החיפוש יש מילים נרדפות, חלקן כיום עשויות להיות לא בשימוש אך יכול להיות שהיו בעבר.עליכם להכיר את הוריאציות השונות​ ולשלב אותן בחיפוש.

מומלץ להכין מראש רשימת מינוחים של תחום החיפוש בעזרת אפשרויות אלה:

שימו לב - אם אינכם משתמשים בתיזאורוס, למאגר המידע אין אחד או שלא נמצא המונח שלכם בתיזאורוס​, תמיד ניתן לשלב את מילות המפתח על ידי שימוש במילים AND / OR / NOT.​

דוגמא

להלן דוגמא של חיפוש מילות מפתח משולב במאגר המידע Scopus (מאגר רב תחומי) שתקפה גם בין היתר במאגרי המידע Web of sciencePUBMED,​ Engineering VillagePsycinfo:

"Diabetes  mellitus type 2" OR "Diabetes mellitus type II"

AND

"Insulin Secreting Cells" OR  "Pancreatic beta Cells"

NOT

 mice OR mouse OR rat

​​התוצאה המתקבלת תכלול את הווריאציות של מונחי החיפוש ששולבו על ידי האופרטור OR ולא יכללו את המילים "mice", "mouse" או "rat".

​​​​בחרו כלי חיפוש

 • EasyFind​ (קטלוג הספריה) - ​עבור חיפוש בכל אוספי הספרייה הקשיחים והאלקטרוניים:

 • מאגרי המידע שאליהם רכשו הספריות גישה - כלליים או ממוקדי נושא. בקרוב יועלה קישור למערכת החיפוש החדשה!!!! בינתיים יש לחפש אחר מאגרי מידע רלבנטיים בקטלוג הספריות.

 • תקנים.

 • פטנטים.

 • סקרי שוק.

 • מאמרים ועוד​ (EDS)​ - מאפשר חיפוש משולב בקטלוג הספרייה ומאגרי המידע בו זמנית.

 • Google Scholar​ (GS) - מאגר מידע רב תחומי חינמי אשר מחפש בתוך מגוון מקורות. חשוב לדעת כי GS אינו מאגר מידע סלקטיבי, ולעומת מאגרי מידע אחרים המוצעים באתר הספרייה צריך לשים לב לאיכות ​החומר הנמצא בו.

​גישה למשאבים

ניתן להשתמש בקטלוג הספרייה, קישורים למשאבים (על ידי שימוש במלבן החיפוש) או ב-EDS (ה"גוגל" של הספרייה) ללא צורך בהזדהות דרך אתר הספרייה. ניתן לקבל גישה מלאה לכל המשאבים המוצעים דרך מחשבים נייחים בתוך מתחם הטכניון או חיבור אלחוטי מאובטח של הטכניון ללא צורך בהזדהות.

כדי לקבל גישה לטקסט מלא למשאבים מקוונים מחוץ לקמפוס ניתן להשתמש בשירות Easy Library​ שלנו, שירות פשוט ויעיל המאפשר גישה מכל מקום, מכשיר או רשת ​​ללא צורך בהתקנת תוספים או שינוי הגדרות.

​הערכת הממצאים

​חשוב מאוד להיות ביקורתי בקשר לתוצאות החיפוש המתקבלות. במילים אחרות, כדי להשתמש במידע המתקבל חשוב לחפש אחר סממני איכות הכוללים גורם ההשפעה (impact factor) של המקור, מדד ה-H של המחבר (H-index), מספר הציטוטים, מי צוטט ועוד. כדי לבסס את המחקר על מידע באיכות גבוהה בלבד ניתן להיעזר במדריך כלי הערכה​  השלם שפיתחנו בספריות הטכניון.

​הפריט הנחוץ לא זמין בספריות הטכניון

​אם נתקלתם במשאב שלא זמין למשתמשי הטכניון, אל ייאוש. במקרים כאלה ניתן להיעזר בשירותי השאלה בינספרייתית ואספקת פרסומים​ שלנו. מחלקת השאלה בינספרייתית מאפשרת הזמנת פריטים שלא נמנים מביןממשאבי הטכניון מספריות אקדמיות ישראליות ומספריות אקדמיות מהעולם.

​ציטוט הממצאים

כלי ניהול ציטוטים מאפשרים לשמור, לארגן ולשתף את ציטטות המחקר (ספרים, מאמרים, תיזות, פטנטים ועוד) ועורכים באופן אוטומטי את הביבליוגרפיה במגוון רחב של סגנונות ע"פ דרישות המנחה (לתזה) וכתבי העת (למאמרים).

בדף ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​כלים לניהול וארגון חומר אקדמי ומחקרי​ ניתנת סקירה של חלק מכלי הציטוט הפופולאריים ביותר המוצעים כיום והשוואתם בטבלה על מנת לבחור בקלות את כלי הציטוט הנכון והמתאים ביותר עבורכם.

הגרסא המוסדית של מנדליי היא המומלצת על ידי ספריות הטכניון. בדף ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​כלים​ לניהול וארגון חומר אקדמי ומחקרי ​נמצא ​מדריך למשתמש בתוכנת מנדליי​​ השלם (באנגלית) שנכתב על ידינו, קישור למדריכי מנדליי באתר החברה ומדריך להעברת ציטוטים למנדליי מתוכנות אחרות (RefWorks, EndNote, X7, Zotero)​.​

​​זכויות יוצרים

​שימוש בשירותים הדיגיטליים הניתנים על ידי ספריות הטכניון חייב לתאום לחוק זכויות היוצרים הישראלי וההסכמים המשפטיים שנחתמו בין ספריות הטכניון, מחב"א והמו"לים. אנא קראו את הדף שימוש נאות במשאבים האלקטרוניים וזכויות יוצרים​​ שלנו עבור הבנה טובה יותר בסוגיות זכויות יוצרים.​

איך נוכל לעזור?

​מידען הוא חברך לעת צרה בעת הכנת סקר הספרות. צוותנו ​מורכב ממידענים שיכולים לעזור בנושאים הבאים:

 • הגדרת נושא המחקר שלך.

 • איסוף כל מילות המפתח והמילים הנרדפות.

 • בחירת מאגרי המידע המתאימים ביותר והדרכה בשימוש הנכון בהם (תיזות, מאמרים, פטנטים, מידע טכני, נתונים ועוד).

 • הערכת הממצאים.

 • הדרכה בניהול, ארגון וציטוט הרפרנסים על ידי שימוש בכלי הציטוט מנדליי.

מידע נוסף

למידע נוסף אנא פנו למחלקת מידע והדרכה ב​ספריות הטכניון​ או גשו לדף "שאלו אותנו" לדרכי התקשרות נוספים.​